Łowienie ryb w Olsztynie, kilka pytań...

Tu piszemy wszystko na temat łowisk ogólnodostępnych

Moderator: Dano

Łowienie ryb w Olsztynie, kilka pytań...

Postprzez dymcio111 » sobota, 13 sierpnia 2011, 08:00

Witam ;-)

Szukałem w internecie różnych informacji ale jakoś konkretnej nie znalazłem.

1.) Wie ktoś jak wygląda sprawa z zezwoleniami na łowienie ryb :?: i ile to kosztuje, gdzie się udać :?:

Chciałbym łowić na:
Jeziorach: Kortowskim, Wadąg, Długim i może Krzywym
Rzekach: Łyna (raczej okolice elektrowni), Wadąg (od strony jagiellońskiej za auto złomem przed mostem w prawo w kierunku działek)

Metoda: Łowienie cały rok - bez zimy. Na Spinning, Spławik, Grunt, Żywiec - te głównie, o ile istnieje możliwość wypożyczenia łódki to może też kiedyś bym skorzystał to też wchodzi w grę ale tak od czasu do czasu takie łowienie ewentualnie.

2.) Orientujecie się może czy jakbym kupił swoją łódkę czy istnieje gdzieś nad jakimś z tych jezior możliwość jej trzymania na stałe przez cały rok :?: i tak oczywiście żeby nie ukradli. I jaka jest cena takiego przechowywania :?: lub wypożyczenia łódki :?:
Widziałem że na jez. Kortowskim ludzie trzymają łódki chyba przy takich 3 molach o ile dobrze pamiętam i ogrodzone tam jest.

Jeśli bym się zdecydował na swoją łódkę to bym chciał wiosłową i może dokupiłbym też silnik spalinowy ~ 4-7 KM bo więcej chyba nie trzeba do takiej łódki.

3.) Jakie też trzeba mieć uprawnienia na taki połów z łódki :?: i Czy w ogóle można używać na naszych jeziorach takich z silnikiem spalinowym :?:

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, kontakty/telefony gdzie się zgłosić i załatwić takie zezwolenia i jakie są ceny.

Połamania kija fish5a
dymcio111
Wędkarz

Ulubiona metoda połowu: spinning, spławik

Re: Łowienie ryb w Olsztynie, kilka pytań...

Postprzez mattb » sobota, 13 sierpnia 2011, 08:56

1) czeka Cię masa wydatków - musiałbyś kupić 3 różne licencje: PZW, GRWO, Bartołty Wlk. Każda w zaokrągleniu to 210zł (PZW bez zniżek, pierwsza rejestracja, bez wód górskich - 230zł).

2) w zależności na jakim jeziorze chcesz trzymać łódkę, będziesz musiał dobierać rodzaj napędu - przykładowo Wadąg jest jeziorem objętym strefą ciszy - w grę tu wchodzi jedynie silnik elektryczny. O ile się dobrze orientuję, z łodziami to jest tak, że albo dogadujesz się z przystanią albo dzierżawisz fragment gruntu do którego przycumowana jest łódka. Za postawienie małej kładki też płacisz i musisz mieć pozwolenie. Sama łódka oczywiście musi też być zarejestrowana i mieć swoje numery rejestracyjne - tak samo jest z pontonem.

3) pozwolenie na połów z łódki wykupujesz razem z licencją. Przykład: w GRWO licencja "brzegowa" kosztuje 170zł, a z łódką 210zł. Co do silników spalinowych to zależy od stref ciszy.
Numery znajdziesz albo na forum albo na stronach gospodarzy:
PZW - Polski Związek Wędkarski http://www.pzw.org.pl/olsztyn
GRWO - Gospodarstwo Rybacko-Wędkarskie Olsztyn http://www.grolsztyn.pl
Bartołty - Gospodarstwo Rybackie Bartołty Wielkie http://www.bartolty.pl

Połamania kija :)
pozdrawiam
Mateusz
mattb
Weteran

Ulubiona metoda połowu: spinning
Imię: Mateusz

Postprzez dymcio111 » sobota, 13 sierpnia 2011, 13:09

szkoda :-?

najbardziej to mi zależy na j.Kortowskim, j.Wadąg i rzece Wadąg na jagiellońskiej przed mostem w prawo.
Łyna przy elektrowni tam jak się jedzie z wojska polskiego tą kamienistą drogą i tam co potem można auto zostawić , dość często tam łowią.

to pewnie musiałbym mieć PZW, GRWO + na kortowie pewnie osobne z kortowa (chyba 80zł) :-/

A jak chciałbym np należeć do GRWO to potrzeba mi do wyrobienia karty wędkarskiej co od nich :?: Czy np na Bałtycką do PZW że tylko ten niby egzamin zdać, potem chyba do ratusza :roll: i potem już do GRWO... hmm bo nic konkretnego nie widziałem na stronie GRWO żadnych numerów tylko jakiś adres aż w Łomży chyba, a chciałbym na miejscu załatwić.
Wczoraj rozmawiałem na Żeromskiego ze sprzedawcą ale on należy do PZW i do końca niewiedział gdzie co i jak i po ile w innych kołach i jak to załatwić.
dymcio111
Wędkarz

Postprzez chary » sobota, 13 sierpnia 2011, 14:47

dymcio111 napisał(a):szkoda :-?

A jak chciałbym np należeć do GRWO to potrzeba mi do wyrobienia karty wędkarskiej co od nich :?: Czy np na Bałtycką do PZW że tylko ten niby egzamin zdać, potem chyba do ratusza :roll: i potem już do GRWO... hmm bo nic konkretnego nie widziałem na stronie GRWO żadnych numerów tylko jakiś adres aż w Łomży chyba, a chciałbym na miejscu załatwić.

Jeśli nie masz karty wędkarskiej, to jest ona konieczna w razie kontroli. Egzamin na kartę wędkarska można zdać w PZW na Bałtyckiej, odbiera się w ratuszu (przynajmniej kiedyś tak było) a licencję na połów na wodach GRWO wykupujesz wtedy w sklepie wędkarskim.
chary
Administrator

Ulubiona metoda połowu: Spinning, spławik
Imię: Michał

Postprzez mattb » sobota, 13 sierpnia 2011, 20:07

Ja swoją kartę odbierałem w budynku obok wydziału komunikacji. Licencję GRWO kupujesz w sklepie wędkarskim :)
pozdrawiam
Mateusz
mattb
Weteran

Postprzez dymcio111 » niedziela, 14 sierpnia 2011, 11:25

dzięki za pomoc :-D

A czy jak wykupię zezwolenie na sezon czy na rok, to jest tylko na dany rok kalendarzowy :?: czy liczy się rok od momentu zakupu licencji/zezwolenia :?:

Brat był wczoraj i ja dzisiaj na rz.Wadąg ale nic specjalnie nie bierze :-/ sąsiad mówił że też często łowi na rzece i jeziorze Wadąg to mówił że nic nie bierze teraz na grunt ani tu ani tu, same małe okonki i małe płotki i ukleje łowią ludzie, nie wiem czy taki okres teraz kiepski na ryby czy mało ryb poprostu. W pracy ze starszymi pracownikami rozmawiałem to mówili że też jak na ryby jeździli to nic nie brało im.

Ja to za honor sobie postawiłem złowić ładnego szczupaczka :mrgreen: tak sobie myślę że jak sobie zrobie te papiery to może jednak bym wziął w PZW i może na Łynie próbował coś :roll:
Jeszcze się zastanawiam nad zmianą metody i popróbować coś na spławik. Brat wczoraj rozmawiał z jednym starszym wędkarzem i mówił że gdzieś on ma swoją miejscówkę na rz. Wadąg i złowił sobie 5szt linów i 9 kg ważyły razem :-D chętki trochę i ja nabrałem :mrgreen:

Możecie coś polecić gdzie warto wziąć te zezwolenie i warto gdzie na ryby jechać fish1 :?:
dymcio111
Wędkarz

Postprzez mattb » niedziela, 14 sierpnia 2011, 13:56

Licencja jest zawsze liczona od początku roku kalendarzowego lub od początku sezonu (np. od maja do ****)

Z takim doradzaniem to kiepska sprawa, bo każdy będzie oceniał to subiektywnie. Ja np. wiem już, że w przyszłym roku nie wykupię PZW, bo ten rok pokazał mi, że nie mam czasu na siedzenie na ich łowiskach. Czasu mam niewiele, a każdy wypad na moje miejscówki PZW to istna wyprawa. Dużo lepiej łowi mi się na łowiskach GRWO i w tą właśnie licencję wejdę w przyszłym roku. Zdarza mi się przed pracą zajechać na pół godzinki, może godzinę nad jakieś łowisko ze spinningiem, a potem proza życia :) Tak więc to zależy czy jesteś zdeterminowany i ukierunkowany na określone rzeki/jeziora. W ubiegłym roku miałem tylko licencję GRWO, a w tym tylko PZW. Nauczyłem się w ciągu tych dwóch lat, że stare przyzwyczajenia nie mijają :)
pozdrawiam
Mateusz
mattb
Weteran

Postprzez qbaN » poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 19:51

A ja osobiscie uważam ze PZW jak najbardziej mi pasuje:) Moze ze wzgledu na to ze daje dostep nie tylko do Łyny ale jeszcze innych fajnych miejsc:)
Kolego podchodz z rozsadkiem do tego co ludzie mowia:) Nie sprobujesz nie znajdziejsz miejscowki nie zlpaiesz ryby:)
qbaN
Weteran

Ulubiona metoda połowu: Spinning

Postprzez laska8452 » poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 20:38

kartę musisz wyrobić. to takie "prawo jazdy".spróbuj 1-dniowe pozwolenia na różne gospodarstwa rybackie. i oceń sam które najbardziej Ci odpowiada.
laska8452
Super wędkarz

Ulubiona metoda połowu: spławik

Postprzez dymcio111 » wtorek, 16 sierpnia 2011, 18:21

A jak to jest z tym egzaminem na kartę wędkarską, ciężki jakiś :?: czy odrazu np podpisują że niby zdane :?: Jak Wy mieliście :?:
Ile trzeba czasu około na wyrobienie karty razem już z odebraniem :?:

Żałuję że kiedyś z bratem nie poszedłem na zawody dla młodzieży bo wtedy gwarantowana była karta wędkarska chyba za darmo nawet i bez żadnego egzaminu, potem brat ją odbierał w ratuszu, jeszcze jakąś tam nagrodę dostał za jakieś tam miejsce :-)
dymcio111
Wędkarz

Postprzez qbaN » wtorek, 16 sierpnia 2011, 19:58

Ja ostatnio robiłem:) Słuchaj czekałem na Pania bo poszla na zakupy pomogłem jej wniesc zakupy i wypisała mi karte :) Ale mimo wszystko naucz sie:) Wszystko idzie załatwic w jeden dzien:)
Pozdrawiam
qbaN
Weteran

Ulubiona metoda połowu: Spinning

Postprzez laska8452 » wtorek, 16 sierpnia 2011, 20:26

trzeba iść do pani Irenki (bardzo sympatyczna ) na Bałtycką 1, powiedzieć ,że chcesz wyrobić kartę wędkarską, dostajesz książeczkę (to będzie taka twoja taka mała biblia) za 2 zł i polecenie żebyś ją przeczytał kilka razy. przychodzisz następnego dnia w garniturze i bukietem czerwonych róż do pani Irenki na egzamin. trwa on jakieś 5 godzin . jest część pisemna i ustna. wyniki są podawane w ciągu 3 godzin. jak zdasz i zapłacisz 40 lub 30 zł (nie pamiętam dokładnie) z papierkiem od p. Irenki udajesz się do tam gdzie egzaminatorka będzie Ci kazała. ja nie jestem zameldowany w olsztynie więc u siebie musiałem iść do jakiegoś tam Starostwa(dokładniej do wydziału rybactwa i rybołówstwa śródlądowego). tam wielka pani urzędnik wymyśliła sobie, że niby muszę zdawać zdać nowy egzamin(bo to inne województwo)(czyli niby kolejne 40 zł). zadzwoniłem wtedy do P. Irenki, do olsztytna. Ta zjechała ją równo i dalej poszło szybko. dałem zdjęcie i 10 zł(opłata urzędowa) i dostałem kartę. i tak dołączyłem do najlepszej Sekty na świecie
laska8452
Super wędkarz

Ulubiona metoda połowu: spławik

Postprzez mattb » środa, 17 sierpnia 2011, 09:22

Ale kombinujecie chłopaki :)
pozdrawiam
Mateusz
mattb
Weteran

Postprzez AbramS » czwartek, 18 sierpnia 2011, 20:31

No bardzo ciekawe rzeczy piszecie o egzaminie:) ja 3 lata temu poszedlem na Baltycka ze swoja 2 letnia wtedy coreczka na rekach i egzamin trwał 5 minut. Bardzo sympatycznie porozmawialem sobie z panem ktory siedzial u "pani Irenki" na kawie, zapytal sie mnie gdzie i co chce lowic, wymiar ochronny szczuplego i dostalem papierek o zdanym egzaminie. Moze gdybym byl sam to by maglowali a moze nie. Poczytaj uatawe i regulamin, naucz sie wymiarow i okresow ochronnych i nie bedzie problemu.
Wolny czas jest skarbem... pozwalającym na wypad na ryby:)
AbramS
Weteran

Ulubiona metoda połowu: Grunt
Imię: Przemek

Postprzez maxtip » sobota, 20 sierpnia 2011, 16:43

maxtip
Wędkarz

Następna strona

Powrót do Łowiska ogólnodotępne